Ksenia Stolbova: olimpijska prvakinja u klizalištu

Sadržaj:

Ksenia Stolbova jedna je od najsjajnijih sportašica u klizanju u paru. Minijaturna crnka s crnim očima ima oštru eksplozivnu sklonost i pravi šampionski lik, što joj omogućava da ostane s vrha ocjene zajedno s Fedorom Klimovim tokom posljednjih pet godina.

Početak putovanja

Ksenia Stolbova rođena je u Sankt Peterburgu 1992. godine. Klizajući se počeo baviti u dobi od 6 godina, a prvih godina treneri su je pokušali učiniti usamljenicom. Međutim, s 14 godina odlučila se prekvalificirati i oprobati se u klizanju u paru.

Prvi partner Ksenije Stolbove bio je Ukrajinac Arthur Minchuk, s kojim su postigli određeni uspjeh u juniorskim natjecanjima. Trenerica Lyudmila Velikova 2009. godine stavila ju je u par s Fedorom Klimovim, koji vozi s njom do danas.

Momci nisu mogli osvojiti ozbiljne trofeje na razini juniora, uvijek kao drugi ili treći na najvećim turnirima. Međutim, bezbolno su se prebacili na klizanje odraslih osoba, u prvoj su sezoni na ruskom prvenstvu osvojili srebrne medalje.

Budući da dva najjača para zemlje nisu sudjelovala na ovom turniru, Ksenia Stolbova i njezin partner otišli su na Europsko prvenstvo samo u zamjenu, međutim, par Kavaguchi-Smirnov se povukao s turnira, a jučer su juniori dobili svoju priliku. Iskoristili su ih i uzeli brončane medalje kontinentalnog prvenstva.

Olimpijski prvak

Do 2014. godine Ksenia Stolbova uspjela je privući partnera i zaradili su naslov drugog para države osvojivši ulaznicu za Olimpijske igre u Sočiju. Ovdje su igrali na ekipnom turniru i dali svoj veliki doprinos konačnoj pobjedi reprezentacije. Tako je u dvije godine rodom iz Sankt Peterburga prešao put od nepoznatog debitanta do olimpijskog prvaka. Fotografije Ksenije Stolbove lepršale su na naslovnicama vodećih sportskih publikacija.

Nekoliko dana kasnije, dečki su učvrstili svoj uspjeh osvojivši srebro u pojedinačnom prvenstvu među sportskim parovima, izgubivši samo od Tatjane Volosozhar i Maxima Trankova.

Nakon što je prvi par zemalja uzeo pauzu u svojoj amaterskoj karijeri, Ksenia Stolbova je zajedno s Fedorom Klimovom dobila priliku dominirati svjetskim likom u klizanju. Međutim, u sljedećim sezonama dečki su bili uznemireni stalnim neuspjehom. Na vrhuncu forme Fedor Klimov zadobio je nesretnu ozljedu koja ga je onesposobila za četiri mjeseca.

Prije nego što su se klizači vratili na led, ozljeda nogu nadišla je Kseniju Stolbovu. Vrativši se u sustav, počela se tvrdoglavo pripremati za Olimpijske igre u Pyeongchangu. Na putu za glavni turnir, zajedno sa svojim partnerom, postala je srebrna medalja Europskog prvenstva u Moskvi.

Međutim, odlukom MOO-a, djevojčica je suspendirana od sudjelovanja na Olimpijskim igrama. Ksenia i Fedor već su najavili da će Svjetski kup 2018. biti njihov posljednji turnir.