poznata ličnost

Švicarski tenisač Schnyder Patti: biografija, sportska karijera, osobni život

Sadržaj:

Patti Schnyder, čija je biografija predstavljena u ovom članku, jedna je od najpoznatijih švicarskih tenisačica. Tijekom sportske karijere postala je pobjednica mnogih prestižnih turnira.

Prvi uspjesi u velikom sportu

Schneider Patti rođena je u prosincu 1978. u Bazelu. U dobi od 14 godina, švicarski tenisač prvi je put sudjelovao na ITF turniru. Godine 1994. Patti Schnyder počela je stalno sudjelovati u profesionalnim natjecanjima, čak i u TOP-100 najboljih tenisačica na planeti.

1995. je sportašu donio prva ozbiljnija dostignuća. 14. svibnja plasirala se u finale ITF turnira u slovačkoj Nitri, gdje je samouvjereno pobijedila Čileance Barbara Castro u tri seta. Tjedan dana kasnije Schnyder Patti postao je pobjednik sličnih natjecanja u Prešovu. Ovoga puta nije ostavila šansu Čehu Jani Ondrouseovoj (6: 0, 6: 1).

Mjesec dana kasnije, u svojoj rodnoj švicarskoj zemlji, tenisačica je pobijedila na sljedećem ITF turniru u Curelli, a u rujnu je stigla do finala u Ateni. Iste godine Schneider je debitirala u Zürichu na natjecanjima pod okriljem WTA. Uspješni nastupi omogućili su joj da sezonu završi na 152 crte ocjene.

Godine 1996. Patti Schnyder, tenis za koji nije bio samo hobi, već i način zaraditi veliki novac, nastavila je aktivno sudjelovati na međunarodnim natjecanjima. U travnju je uspjela proći do finala ITF turnira u španjolskoj Murciji. U rujnu je taj rezultat ponovila u Bratislavi. Tjedan dana kasnije, sportašica je prvi put u karijeri stigla do finala WTA turnira u Karlovim Varima (Češka), gdje je izgubila u tri seta od Belgijanke Ruxandra Dragomir.

Iste godine, Schnyder Patti postala je sudionik u Olimpijskim igrama u Atlanti, gdje je završila svoje prve runde. Debitovala je i na Grand Slam turnirima. Na Australian Openu 18-godišnja sportašica nije se mogla kvalificirati, ali uspjela se plasirati u glavni ždrijeb natjecanja u Londonu i Parizu. Najveća Schneider-ova ocjena u 1996. bila je 58. mjesta u singlu.

Ulazak u tenisku svjetsku elitu

Schneider Patti je 1997. godine stvorila malu senzaciju na Australian Open terenu kada se uspjela probiti u četvrti krug natjecanja. Osim toga, u uvodnom susretu pobijedila je Yves Mayorlija iz sjemena pod osmim brojem. Uspješno govoreći na raznim turnirima, tenisačica se do kraja sezone popela na 26. mjesto svjetske ljestvice.

Sljedeća je godina bila jedna od najuspješnijih u cijeloj Schnyderovoj karijeri. Sezonu je započela osvajanjem WTA turnira u australskom Hobartu, a mjesec dana kasnije, u finalu sličnih natjecanja u Hanoveru, pobijedila je Čehu Yana Novotna u tri seta. U svibnju Patti nije imao jednaka mjesta na glinenim terenima Madrida, a u srpnju - Austrijanka Maria Linkovitsa i talijanski Palermo.

Ništa manje uspješni nisu bili nastupi u parovima. U duetu s austrijskom Barbarom, Schett Schnyder osvojio je WTA turnir u Hamburgu, a također je stigao do finala u Palermu i na otoku Ameliji.

Ne bez uspjeha na Grand Slam turnirima. Na terenima, "Rolland Garros" i US Openu, Patti Schnyder stigla je do faze četvrtfinala. To joj je dalo pravo da sudjeluje u Grand Slam kupu. Na ovom turniru je u tadašnjem polufinalu porazila prvog reketa svijeta Martina Hingisa, ali u odlučujućem meču izgubila je od slavne Venus Williams.

U kolovozu 1998. godine sportašica je zauzela rekord za svoje 11. mjesto u svjetskom rangu pojedinačno, kao i 29 u parovima.

Nakon sjajne sezone provedene u karijeri švicarskog tenisera, došlo je do određenog pada. Tijekom sljedeće tri godine, Schnyder je osvojio dva WTA turnira u Gold Coast (Australija) i Pattaya (Tajland), a također je nekoliko puta stigao do finala u singlu i dublu. Na Grand Slam turnirima Patti se nikad nije uspio probiti u četvrti krug.

Povratak zvijezde

Od 2002. godine, Schnyder Patti počeo je povratiti status zvijezde u svjetskom sportu. Osvojivši finale super turnira u Charlestonu i WTA turnira u Zürichu, Švicarci su se opet uspjeli probiti u Top 20.

Polako dobivajući oblik, Schneider se ponovno glasno najavio 2005. godine. Osvojila je dva WTA turnira, a na tri je stigla do finala. Patty je ove sezone prvi put u karijeri ušla u Top 10, zauzevši 7. mjesto.

Sljedeće godine Schnyder nije mogla osvojiti niti jedan prestižni turnir, ali stalni pogodak u finalima i polufinalima omogućio joj je zadržavanje boravišne dozvole među deset najboljih tenisačica na planeti.

Završetak igračke karijere

Nakon dvije sjajne sezone Patti Schnyder redovito se redovito probijala do finala turnira, ali to se događalo sve manje i manje. Na Grand Slam turnirima nikad nije uspjela proći dalje od četvrtog kruga u singlu, a potom i četvrtfinala u parovima.

Godine 2010. Schneider je počeo ganjati ozljede: prvo su se pojavili problemi sa stopalom, a potom i sa Ahilovom tetivom. U svibnju 2011., Patti je odlučila završiti igračku karijeru.

Četiri godine kasnije Schneider je opet počeo govoriti na ITF turnirima, uspio je u dvije sezone pobijediti dva puta.

Nastupi švicarske reprezentacije

18-godišnja Patti Schnyder, čija su tadašnja postignuća govorila za nju, prva je pozvana da brani čast svoje zemlje na Kupu Federacije 1996. godine. Dobivši šest pobjeda u sedam utakmica, pomogla je Švicarskoj da se uspne u drugu svjetsku skupinu.

Godinu dana kasnije, zajedno s Martinom Hingis Schnyder u odlučujućem susretu pobijedio je slovački dvojac Gabshudova-Zrubakova, a potom sudjelovao u porazu argentinske reprezentacije. To je omogućilo švicarskom timu da se plasira u elitnu diviziju.

Schnyder i Hingis su 1998. godine napravili malo čudo svojim pobjedama u Kupu Federacije, dovevši svoju momčad do finala, gdje su izgubili od Španjolske.