poznata ličnost

Skijaš Nortug Petter: biografija, postignuća i zanimljivosti

Sadržaj:

Anonim

Nortug Petter je poznati norveški skijaš. Ima puno nagrada i rekorda. 13 puta je postao svjetski prvak, dva puta je osvajao Olimpijske igre. Na svjetskim prvenstvima postao je apsolutni prvak, uspio je pobijediti u svih šest disciplina. Postajući i dvostruki pobjednik Svjetskog kupa, dobio je neslužbeni naslov kralja skija. Dva puta je prepoznat kao najbolji sportaš u Norveškoj. Protivnici ga znaju po jedinstvenoj sposobnosti ubrzavanja na ciljnoj liniji, ostvarivši pobjedu snažnim trzajem. Posebno uspijeva, govoreći skate stil.

Skijaška biografija

Image

Nortug Petter rođen je 1986. godine. Rođen je u norveškom gradu Musvik u provinciji Nur-Trendelag. Karijeru u profesionalnom sportu započeo je sudjelovanjem na kontinentalnim natjecanjima. Osobito je postigao određene uspjehe na skandinavskim utrkama, sedam puta probivši se do postolja. Najuspješnije za njega bile su utrke u trkama i startovanja na 15 kilometara udaljenosti.

U Svjetskom kupu skijaš Nortug Petter debitovao je u sezoni 2005/06. Debitovao je u sprintu, održanom u Drammenu. Nortug Petter stigao je do 35. mjesta. Istodobno je nastavio istovremeno sudjelovati na skandinavskim natjecanjima. Na kraju sezone službeno je objavljeno da je dobio mjesto u reprezentaciji.

Istovremeno, Nortug je u svojoj prvoj sezoni na Svjetskom prvenstvu ostvario prvu pobjedu. 8. ožujka 2006. godine završio je prvi u skiatlonu u švedskom Falunu. Iza leđa je ostavio dvojicu Nijemaca - Tobiasa Angerera i Axela Taykhmana.

U posljednjoj utrci te sezone Northug Petter završio je na drugom mjestu. U istom skijatonu promašio je pobjedu, izgubivši u samom finišu Šveđanina Matthiasa Fredrikssona za manje od četiri sekunde. U ukupnom poretku prvu je sezonu u svjetskom kupu završio na 15. mjestu.

Zvijezda budućnosti

Image

Zvijezda budućnosti - upravo je to ono što je Northug na početku svoje sportske karijere nazivao mnogi novinari, i oni nisu iznevjerili. Nekoliko proizvođača skijaške opreme borilo se za ugovor s njim odjednom. Pobjedu u ovom sučeljavanju osvojio je Fisher. U to vrijeme Nortug je još uvijek bio junior, ali bez obzira na to, u njegov je ugovor bila uključena tarifna stopa. Prije toga to nikada nije učinjeno za mladog sportaša. Tarifa je umnožena sa 5, pod uvjetom da Nortug povuče norveški tim svjetskoj eliti do kraja 2007.

2006. godine održane su zimske Olimpijske igre u talijanskom Torinu, ali Nortug nije ušao u reprezentaciju. Skandinavci su osvojili 3 srebrne i jednu brončanu medalju. Takav nastup smatrao je neuspjehom. Tada su mnogi, poput samog Nortuga, bili zbunjeni zašto ga nisu odveli na Olimpijske igre.

Prvi veliki uspjeh dogodio mu se na Svjetskom prvenstvu, koje se 2007. održalo u japanskom Saporo. Nortug je pobijedio u štafeti. A dvije godine kasnije, u češkom Liberecu, osvojio je svoju prvu zlatnu medalju na svjetskom prvenstvu u pojedinačnoj utrci. Norvežanin je prvo došao u potjeru, nakon što je prešao 15 kilometara klasičnim stilom, a potom isto toliko klizanja. Sjajna pobjeda u toj utrci prepoznata je kao jedan od najboljih finiša Pettera Northugha.

Kraljevska godina

Image

2010 je bila zaista zvjezdana godina za Northug. Na kraju sezone, prvi put u karijeri, postao je pobjednik Svjetskog kupa. 9 puta Nortug je prvi put došao do cilja, još 6 puta je bio drugi, a jednom je zauzeo treće mjesto. Samo Čeh Lukasz Bauer, koji je postao drugi u ukupnom poretku, uspio mu je nametnuti izgled borbe. Ali u stvarnosti nije bilo borbe, jer je prednost Northugha bila 600 bodova.

Iste godine Norvežanin je trijumfalno nastupio na Olimpijskim igrama u Vancouveru u Kanadi. Iako je u početku sve pošlo po zlu. Na udaljenosti od 15 kilometara slobodnim stilom Nortug je došao do cilja 41. mjesta, a u utrci za trkom prošao je u skupini vođa sve dok nije zaostao na posljednjem usponu, zauzevši tek 11. mjesto.

No, u masovnom startu na 50 kilometara u ciljnici uspio je za tri desetinke sekunde prestići Nijemca Axela Taykhmana, osvojivši prvu zlatnu olimpijsku medalju.

U štafeti Nortug je pobjegao u posljednjoj fazi, prelazeći udaljenost od četvrtog mjesta. Uspio je preteći vođe, ali do tada Šveđanin Marcus Hölner odvojio se od svojih progonitelja, pa su Norvežani osvojili srebro.

U posljednjoj utrci sprinta Nortug se borio s dvojicom Rusa Nikitom Kryukov i Aleksandrom Panzhinskim, izgubivši od njih i osvojivši broncu.

U finalnom sprinterskom timu Nortug je osvojio još jedno olimpijsko zlato u tandemu s Eysteinom Pettersenom. Za norvešku momčad ovo je bila trijumfalna olimpijada, u kojoj su zauzeli prvo mjesto u ukupnom poretku skijaškog trčanja.

Trijumf drugog svjetskog kupa

Image

Nortug je u Svjetskom kupu 2010./11 izgubio pobjedu od Švicarca Daria Colognea, zauzevši drugo mjesto. U sezoni 2011/12 bio je treći, što je Colonyju omogućilo zlatni dvostruki. Tek je u sezoni 2012/13. Planet osvojio titulu najjačeg skijaša.

U ukupnom poretku prednjačio je Švicarac Dario Köln, koji se ovoga puta pokazao kao treći i Rusin Aleksandar Legkov koji je završio na drugom mjestu. Njegova konačna prednost bila je gotovo 200 bodova od najbližeg progonitelja.

Drugi olimpijski trijumf

Image

No, druge olimpijske igre u njegovoj karijeri bile su neuspješne. Za početak je propustio utrku na 15 kilometara s klasičnim stilom. Tada skiathlon nije uspio, zauzevši tek 17. mjesto.

U utrci za 50 kilometara od masovnog starta došao je na 18 pozicija. Najbliži olimpijskoj medalji, Nortug je bio u štafeti. Ponovno je pobjegao u posljednjoj fazi. Ali ovaj put nije uspio otkloniti zaostatak koji su stvorili njegovi sunarodnjaci na početku utrke. Nortug je norveškom timu donio četvrto mjesto, gotovo 40 sekundi iza Francuza Ivana Buatea.

U utrci slobodnog stila Nortug je neočekivano izgubio u polufinalu, a posljednjeg dana Olimpijskih igara, u paru s Olom Vigenom Hattestadom, postao je tek četvrti u sprinteru za muški tim. Kao rezultat toga, nije uspio osvojiti niti jednu medalju, ali to nije spriječilo njegov tim da osvoji ukupnu utrku skijaških trka.