poznata ličnost

Španjolski tenisač Carlos Moya: biografija, sportska karijera i osobni život

Sadržaj:

Carlos Moya, čija je biografija, sportska karijera i osobni život opisan u ovom članku, poznati španjolski tenisač, pobjednik mnogih turnira, uključujući Roland Garros. Svojevremeno je bio prvi reket svijeta. Sada je dio trenerskog tima Rafaela Nadala.

Biografski podaci

Carlos Moya rođen je u kolovozu 1976. u španjolskoj Palmi na Majorci. Najprije je pokupila teniski reket u dobi od šest godina. Carlos je naporno trenirao, a to je ubrzo dalo rezultata. Svojedobno je smatran jednim od najboljih juniora na svijetu.

Profesionalna karijera

U dobi od 19 godina, nakon što je nekoliko "futuri" i "izazivača" pobijedio, Carlos Moya debitovao je na ATP turnirima. Već u drugom natjecanju stigao je do četvrtfinala. U studenom 1995. godine prvi je postao pobjednik APR turnira u Budimpešti.

Sljedeće godine Moya je prvi put sudjelovala na Australian Openu, gdje nije mogla prijeći prvu rundu. Na terenima Roland Garrosa i US Opena, ispao je u drugom kolu. Carlos je u kolovozu osvojio domaći turnir na Majorci. Na kraju sezone zauzeo je 26. mjesto na svjetskoj ljestvici.

1997. je bila prijelomna godina za Carlosa Moya. Za početak, senzacionalno je stigao do finala Australian Opena, gdje je izgubio od prvog reketa svijeta protiv Petea Samprasa. Osim toga, izvrsna teniska razina Carlos Moya tijekom cijele sezone pomogla mu je dobiti poziv za sudjelovanje na završnom turniru godine, gdje je stigao do polufinala.

Sljedeće godine sreća se isprva nije baš nasmiješila španjolskom tenisaču. Neuspješno je nastupao na sudovima Australije. Ali sve se to promijenilo kada su turniri počeli na Carlosovom omiljenom tlu. Prvo je osvojio ATP Masters turnir u Monte Carlu, a onda je ostvario glavnu pobjedu u karijeri - postao je pobjednik French Opena (Roland Garros). To mu je bio prvi i posljednji naslov na Grand Slam turnirima. Na kraju sezone Moya je postala peti reket svijeta.

Unatoč relativno lošem početku sezone 1999. godine, Carlos Moya u ožujku je, nakon što je ušao u finale na turniru u Indian Wellsu, postigao još jedan uspjeh: postao je prvi Španac koji je uspio postati prvi reket svijeta. Nažalost, na vrhu svjetske rang liste izdržao je samo 13 dana.

Nakon nekoliko ne baš uspješnih sezona, Carlos Moya ponovno se pojavio 2002. godine. Prvo je stigao do finala na turniru u Monte Carlu, a potom je pobijedio u Cincinnatiju. Na završnici svjetske turneje ponovo se probio u polufinale. Izvrsne performanse omogućile su Španjolcu povratak u Top 10 najboljih tenisača planeta.

Carlos Moya je 2004. godine posljednji put pobijedio na turniru ATP Masters serije. U Rimu se u finalu lako obračunao s Davidom Nalbandianom. Nakon ovog trijumfa, najviše postignuće tenisača bilo je polufinale turnira u Hamburgu.

Tijekom godina, Carlos Moya je sve više gubio poziciju u svjetskom rangu, ali tvrdoglavo je sudjelovao u svim natjecanjima. Ali starost i stare ozljede osjećali su se sve više i više. Propustio je gotovo cijelu 2009. godinu zbog zdravstvenih problema. Vrativši se na sud sljedeće godine, Carlos Moya nikada nije uspio povratiti svoj prijašnji oblik.

Utakmica prvog kola turnira u Madridu bila je posljednja u karijeri za legendu španjolskog tenisa. Posljednji je put htio nastupiti na svom voljenom Otvorenom prvenstvu Francuske, ali zbog problema sa stopalom bio je prisiljen napustiti veliki sport.

Trener karijere

Nakon što se razveo od profesionalnog tenisa, Carlos Moya nije se konačno oprostio od ovog sporta. 2013. godine sudjelovao je u Davis Cupu kao kapiten španjolske reprezentacije. Međutim, taj miting je bio neuspjeh za momčad s Iberskog poluotoka. Španjolci su prvi put nakon dva desetljeća pobjegli iz svjetske skupine. Nakon ovog neuspjeha, Carlos Moya napustio je mjesto tima.

Tri godine kasnije, španjolski specijalist postao je mentor kanadskog tenisera Miloša Raonića. Unatoč odličnim rezultatima svog podređenog, koji je na kraju sezone postao treći reket svijeta u singlu, Moya i Raonic prekinuli su suradnju.

Iste se godine Carlos pridružio trenerskom stožeru ne manje poznatog i titlovanog tenisača - Španjolca Rafaela Nadala.