poznata ličnost

Heikki Kovalainen: biografija, fotografija

Sadržaj:

Što se tiče Finske, postoji stereotip da su ljudi iz ove sjeverne države spori i nesretni. Međutim, istodobno, mala skandinavska republika stalno opskrbljuje brze i brze trkače za utrke Formule 1. Mika Hakinen, Kimi Raikonen - svi ti jet Finci bili su u glavnim ulogama u najjačoj trkačkoj seriji na svijetu. Među uglednim sunarodnjacima, Heikki Kovalainen, pilot tima Renault, McLaren, Lotus-Caterham, nije tako uočljiv. Karijeru je započeo dobro, prve sezone završio je u najboljih deset, ali tada je, bez sponzora, bio prisiljen surađivati ​​s ne baš solidnom momčadi i više nije bio među najjačim.

Put do Formule 1

Gotovo svi najjači vozači trkačkih automobila na svijetu započeli su svoju sportsku karijeru u kartingu. Na malim otvorenim automobilima čak i djeca mogu poštivati ​​svoje vozačke sposobnosti. Heikki Kovalainen slijedio je taj put, čija su rana godina prošla karting stazom. Moto moto počeo se baviti u dobi od deset godina, postigavši ​​dobar uspjeh. Godine 1999. postao je drugi u državi, a godinu dana kasnije osvojio je prvenstvo Skandinavije.

Stigao je i do svjetskih postolja, postajući brončani osvajač planeta.

Sljedeća faza u biografiji Heikki Kovalainen bilo je sudjelovanje u britanskoj seriji Formula Renault. Ambiciozni pridošlica agresivno je i hrabro radio na stazi, ne posramljujući je od iskusnijih natjecatelja. U svojoj prvoj sezoni Heikki je pobijedio u dvije utrke i godinu završio na četvrtom mjestu.

Mladi Finac privukao je pozornost Renaulta i bio je uključen u sponzorski program koncerna. Sezonu 2002. Heikki Kovalainen započeo je već u utrkama Formule 3. Ovdje je bio i u vodećim ulogama i redovito je pobjeđivao na fazama ove trkačke serije.

Debitut kraljevske serije

Mladi finski trkač ubrzo je nadmašio razinu manjih trkačkih verzija te je 2005. godine kao testni pilot pozvan u Renaultov tim da testira automobile francuskog tima. Heikki Kovalainen je tijekom 2006. godine vjerno zamotao krugove na strojevima svog novog tima, na kraju ispreplićući 28.000 km.

2007. godine francuski "stajling" napustio je njegov vođa Fernando Alonso, koji je preferirao drugačiju momčad, a čelnici Renaulta odlučili su se staviti na obećavajućeg Finca, prebacivši ga u glavni tim. Kovalainen je svoju prvu Grand Prix etapu proveo prilično nervozno, napravivši nekoliko pogrešaka i završivši utrku na desetom mjestu. Međutim, već na drugom događaju sezone u Maleziji uspio je završiti osmo mjesto, osvojivši svoje prve bodove u poretku prvaka.

Heikki Kovalainen, hladnokrvan i samouvjeren, prvu je sezonu proveo vrlo ravnomjerno. Čak bi mogao postati prvi vozač u povijesti Formule 1, koji je u svojoj debitantskoj sezoni završio u svim fazama.

Međutim, u fazi u Brazilu, njegov automobil je ozbiljno oštećen Schumacherovim strojem, a finski trkač izgubio je utrku. Na kraju je ponovio rekord Tiaga Monteira koji je u prvoj sezoni precizno izveo 16 utrka.

Promjena tima

Fernando Alonso, koji se pridružio McLarenu, nije mogao naći zajednički jezik s čelnicima i partnerima novog tima. Kao rezultat toga, odlučio se vratiti u Renault, s kojim je imao ugodne uspomene na šampionske sezone. Dvije "staje" napravile su svojevrsni kasting, zbog čega se Alonso ponovno ujedinio s francuskom momčadi, a Heikki Kovalainen preselio se u McLaren.

Godina 2008. bila je najuspješnija u karijeri finskog pilota. Te je godine prvi i posljednji put u životu uspio pobijediti na pozornici serije Grand Prix, nakon što je pobijedio u Mađarskoj, nekoliko puta stigao do postolja.

Heikki Kovalainen započeo je prvu utrku sezone u Australiji, zauzevši peto mjesto u pokretu. Već u sljedećoj fazi Malezije postao je treći i popeo se na postolje.

Grand Prix Mađarske bio je glavni događaj u karijeri sportaša. Staza u Budimpešti oduvijek se smatrala jednom od najzgodnijih u Formuli 1.

Puno je zavoja i daje malo prostora za duge trzaje velike brzine. Vješto manevrirajući u zavojima, Heikki Kovalainen obišao je Felipea Massu, čiji motor nije uspio, a prvi put u karijeri pobijedio je u utrci.

Tijekom sezone, Finac se još jednom uspio popeti na postolje, postajući drugi u Italiji, a godinu je završio na sedmom mjestu.

Pad rezultata

2009. je bilo vrijeme Brawn tima, a McLaren praktički nije sudjelovao u utrci prvaka. Neuspjesi su proganjali pilote britanskog tima iz prvih faza. Prema rezultatima prvih utrka, ni Hamilton ni Heikki Kovalainen nisu uspjeli ući ni u prvih 10 utrka. Potonji se također povukao u prvoj fazi nakon sudara u prvoj fazi Grand Prixa u Australiji.

Na sljedećoj utrci u Maleziji Heikki Kovalainen okrenuo se u prvom krugu, a završio je među posljednjim. Tada su mu se stvari malo popravile, redovito je bodovao, ali nikad se nije uspio popeti na postolje.

Čelnici McLarenove ekipe bili su nezadovoljni performansom svog pilota i iskoristili su odlazak prvaka Jensona Buttona iz Brawna, pozvavši ga na njegovo mjesto umjesto finskog vozača.

Fotografije Heikkija Kovalainena i dalje se pojavljuju na stranicama sportskih publikacija, ali njegova je daljnja karijera bila u opasnosti. Vozač nije imao sponzorstvo najvećih kompanija i nije mogao računati na suradnju s vodećim „konjušnicama“ Formule 1.

Pokušaj ponovnog pokretanja karijere

U 2010. godini u Formuli 1 sudjelovale su tri nove momčadi za sudjelovanje. Tony Fernandez, vlasnik Lotusa, odlučio je pozvati iskusne pilote k sebi i iskoristio je usluge Jarna Trullija i Heikkija Kovalainena. Mogućnosti pridošlice kraljevske serije utrka bile su puno skromnije od takvih čudovišta kao što su Ferrari i Mercedes, a finski pilot jednostavno nije imao tehničke mogućnosti sa svojim novim automobilom kako bi se natjecao s vodećim trkačima i sudjelovao u borbi za prvenstvo.

Za tri godine provedene u novoj momčadi, Heikki Kovalainen nikada nije jednom ušao na postolje i nije mogao završiti barem jednu utrku s bodovima. Najveći uspjeh u tim godinama za njega je bilo dvanaesto mjesto na Grand Prixu u Japanu.

U 2013. godini, vlasnici Lotusa, nezadovoljni rezultatima svog tima, odlučili su promijeniti svoju politiku i počeli privlačiti poznate i poznate trkače u svoje redove. Finn je neko vrijeme ostao bez posla, ali tada je još uvijek pozvan na mjesto probnog pilota i počeo je doživljavati nove mogućnosti automobila brzih automobila.