poznata ličnost

Javier Fernandez: karijera i osobni život klizača

Sadržaj:

Javier Fernandez je izvanredna osoba i jedinstvena osoba. Španjolska je vjerojatno jedna od najprikladnijih zemalja za klizanje u figuri. Ali upravo se ovdje rodio budući svjetski i europski prvak. To je čovjek koji je svoje ime već upisao ne samo u povijest figurnog klizanja, već i u sportu u cjelini.

djetinjstvo

Španjolski klizač Javier Fernandez došao je na klizalište zahvaljujući svojoj starijoj sestri. Prvo je gledala međunarodna natjecanja na televiziji, a kasnije je i sama počela trenirati. Kad ju je Fernandez ugledao na ledu, shvatio je da i on želi raditi klizanje. Tada je budući prvak imao samo šest godina. Kaže da u Španjolskoj nije bilo privatnih trenera, mali su klizači angažirani u skupinama od 20-30 ljudi. Fernandez naglašava da to barem nije bilo skupo kao u Sjedinjenim Državama.

Početak profesionalne karijere

Javier Fernandez figurni je klizač koji je uspio postići puno. U zemlji u kojoj ima manje od 20 klizališta, a sportovi poput nogometa i tenisa popularni su, vrlo je teško baviti se figurama. Put do uspjeha za sportaša bio je dug i trnovit. Na juniorskoj razini nije imao dobre rezultate.

Fernandez je prvi Španac koji je na državnom prvenstvu izveo trostruku osovinu i skok u četiri okreta. Uspio je pobijediti na tim natjecanjima i dobiti kartu za Olimpijske igre u Vancouveru 2010. godine. Tamo je zauzeo tek 14. mjesto, ali za mladog sportaša to je bio uspjeh. Javier je postao prvi španjolski klizač na Olimpijskim igrama od 1956. godine. Godinu dana kasnije, Fernandez se uspio nekoliko puta popeti na postolje na Grand Prixu.

Europsko prvenstvo u karijeri španjolskog klizača

Javiera Fernandeza danas možemo nazvati najboljim klizačem u Europi i jednim od najjačih na svijetu. Na bilo kojem natjecanju svrstava se među glavne favorite. Već na četiri europska prvenstva zaredom nema izjednačenja. Javier Fernandez ovdje pobjeđuje od 2013. godine. Nakon trijumfa na prvom europskom prvenstvu u Hrvatskoj rekao je da se ne osjeća kao prvak, jer niti jedna pobjeda nije veliko postignuće. Klizač je dodao da će nastaviti naporan rad. Već tada Fernandez je trenirao s kanadskim trenerom Orserom Brianom, što je dovelo do pobjede na Olimpijskim igrama u Vancouveru, južnokorejske sportašice Kim Young A.

Na Europskom prvenstvu 2014. i 2015. godine Javier je uspio ponoviti svoja postignuća. Godine 2016. španjolski klizač došao je na prvenstvo u rangu glavnog favorita. Pobjeda u Bratislavi bila je impresivna. Unatoč nekim pogreškama u programu, uspio je dobiti 100 bodova za kratak program i 200 za proizvoljni. Ovaj uspjeh omogućio je Fernandezu da postane prvi klizač od 1972. godine, koji je uspio osvojiti četiri uzastopna Europska prvenstva.

Olimpijada u Sočiju

Nakon pobjede na Europskom prvenstvu 2013. na Olimpijskim igrama, Fernandez je došao kao jedan od kandidata za medalje. Mogao bi postati tek treći sportaš u španjolskoj povijesti, koji se uspio popeti na postolje na Zimskim olimpijskim igrama. Ranije 1972. Francisco Fernandez Okoa uspio je osvojiti zlato u slalomu, a dvadeset godina kasnije njegova sestra Blanca zauzela je treće mjesto u istoj disciplini.

Javier Fernandez bio je vrlo blizu uspjeha. Nakon kratkog programa zauzeo je treće mjesto. No, zbog grešaka u slobodnom programu, španjolski klizač je prilično izgubio od Denisa Tensa i zauzeo četvrto mjesto uvredljivo.

Trijumfalni svjetski kup 2015

Na Svjetskom prvenstvu u Šangaju Javier Fernandez uspio je ostvariti svoju prvu pobjedu. Njegov nastup bio je vrlo karizmatičan. Ni olimpijski prvak Yuzuru Hanyu nije se mogao ozbiljno natjecati s njim. Javier Fernandez postao je prvi španjolski prvak u ovom sportu iz Španjolske. Nakon pobjede, klizač nije mogao vjerovati da je uspio pobijediti. Izjavio je da ne zna može li ponoviti ovo postignuće.

Njegov glavni suparnik, Japanac Yuzuru Hanyu, s kojim treniraju u istom timu, bio je vrlo zadovoljan uspjehom Fernandeza. Suparnici rivala nalaze se samo na ledu, ali u životu su u dobrim odnosima. Više puta je naglašeno da klizači malo pažnje posvećuju natjecateljima, važnije im je da se koncentriraju na vlastiti program. Glavni rival su oni sami.

Ovaj uspjeh omogućio je Fernardesu da još jednom upiše svoje ime u povijest španjolskog sporta. Sada ga se može nazvati nacionalnim herojem svoje zemlje.