John Higgins: biografija, činjenice iz života, fotografija

Sadržaj:

Anonim

Jedan od najistaknutijih i najpoznatijih predstavnika snookera je John Higgins. Biografija igrača započela je u malom gradu Wisho, u kojem je rođen 18. svibnja 1975. godine. Škot je dobio međunarodnu licencu i postao profesionalni igrač 1992. godine.

Zajedno s još jednim, ne manje poznatim Britancem Ronniejem O'Sullivanom, ušao je u svjetsku elitu raznolikih bilijarskih igara - snooker. Prvi trijumf dogodio se 1994. godine, kada je u finalu pobijedio Davea Harolda. Od tog trenutka njegova se karijera počela naglo razvijati.

Karijera škotskog "čarobnjaka"

Prve dvije sezone u karijeri, John je proveo prilično skromno. Svoje ime napravio je na Grand Pri turniru, gdje je senzacionalno osvojio prvo mjesto. Slavni igrač nije se tu zaustavio i već je u sljedećoj sezoni osvojio dva naslova British Open i International Open. Ovi uspjesi omogućili su Škotima da zauzmu 11. mjesto na ljestvici svjetskih snooker igrača.

Image

U sezoni 1995-1996. John Higgins je nastavio demonstrirati izvanrednu igru. Njegova zbirka trofeja nadopunjena je s još nekoliko naslova: German Open, International Open. Postao je četvrtfinalist svjetskog turnira i samouvjereno se nalazio u drugom retku rejtinga.

Sezona 1997/98 bila je najuspješnija u karijeri Škota. Higgins je postao finalist 8 turnira. Sada je ostalo samo svjetsko prvenstvo, na kojem nije bio poznat po velikim uspjesima. Uspješna kombinacija okolnosti mogla bi dovesti igrača u njegovan san. Da bi to učinio, Stephen Hendry morao je izgubiti u prvom krugu natjecanja, a John, da bi primio zaželjeni trofej. Kao rezultat toga, nosio se s tim zadatkom i zauzeo je prvu liniju na ljestvici.

Visoki uspon i brzi pad

U sezoni 1998./99. John Higgins nije mogao obraniti svoj naslov prvaka. Međutim, igrač je ostao na prvoj liniji, zahvaljujući pobjedi u nekoliko velikih natjecanja: Masters, China International, UK Snooker Championship.

Iduća sezona nije bila ništa manje uspješna u karijeri majstora. Na jednom od turnira postizao je najviše bodova po utakmici. Prvi put zabilježen je maksimalni predah od 147 bodova na Kupu nacija, a potom i na natjecanju irskih majstora. Higgins je osvojio još nekoliko trofejnih nagrada na Welsh Openu i Grand Prixu.

U sezoni 2000/01, John je počeo propadati. U početku je sve dobro prošlo, a u finalu britanskog prvenstva pobijedio je eminentnog Marka Williamsa. Međutim, u Grand Prixu je prestao sudjelovati zbog vjenčanja. U konkurenciji Nacija kupa izgubio je od Ronnieja O'Sullivana i ispao na treće mjesto svjetske ljestvice.

Unatoč slaboj razini igre u sljedeće dvije sezone, John Higgins uspio je ostati u prvih pet najboljih snookera.

Visoka razina vještina - prvi red na ljestvici

Godine 2005/06., Škot je vratio dobru formu. Na Grand Prix turniru ostvario je ovjekovitu pobjedu nad svojim vječnim rivalom Ronniejem O'Sullivanom. U isto vrijeme, John je postavio nekoliko rekorda: stotinu stotina serija i 494 postignuta poena.

Image

Britansko prvenstvo bilo je manje uspješno za Higgins. Izgubio je u osmini finala od svog protivnika Kena Dohertyja, ali osvojio je Wembley turnir. U konkurenciji Kupa Malte igrač postiže finale, ali je poražen.

Na Welsh Open turniru iskusni majstor gubi u 1/8 finalne faze. Utakmica China Open završava za Škote konačnim porazom od Marka Williamsa. Bio je jedan od favorita na svjetskom prvenstvu 2006. godine. Međutim, na opće iznenađenje mnogih stručnjaka, koji su u prvom krugu natjecanja izgubili od Marka Selbyja. Unatoč toj činjenici, snooker igrač John Higgins uspio je vratiti prvi red ocjene.

Nestabilna igra, razočaranje navijača

Obožavatelji škotskog "čarobnjaka" očekivali su da će biti jednako uspješni nastupi kao i sezona ranije. Međutim, John ih nije ugodio, već je samo razočarao. Sudjelovao je u natjecanju Trofeja Sjeverne Irske, gdje je u 1/8 finalnoj fazi izgubio od kineskog igrača. Nakon toga nije uspio obraniti naslov prvaka u natjecanju za Grand Prix.

Na britanskom prvenstvu Higgins je demonstrirao višu klasu i stigao do faze polufinala. Međutim, izgubio je od budućeg pobjednika Petera Ebdona. Tada je iskusni majstor počeo propadati. Nije uspio u prvom kolu natjecanja Welsh Open i Malta Cup. Na turniru China Open Škot je stigao do četvrtfinala, gdje je izgubio od protivnika i bliskog saveznika Grahama Dotta.

Image

Na prestižnom natjecanju u Sheffieldu, John Higgins nije bio favorit. Ipak, uspio se rehabilitirati pred navijačima i osvojiti još jedan trofej.

Svjetska slava prvi je glavni uspjeh

1998. godine Škoti su sudjelovali na svjetskom prvenstvu. Prvi put u karijeri stigao je do finala i odnio pobjedu mladom i perspektivnom Marku Selbyju. Englez se kvalificirao i pokazao igru ​​visoke klase. Međutim, njegov protivnik pokazao je pravu vještinu i volju za pobjedom. Kao rezultat toga "čarobnjak" je proslavio uspjeh.

Prvi nositelj naslova prvaka postao je 1998. godine, kada je imao samo 23 godine, ispred dvojice sjajnih igrača u ovom pokazatelju, Williama i O'Salivanne. Nakon 9 godina osvojio je drugi trofej svjetskog prvenstva.

Image

John Higgins, nositelj počasnog naslova "Član Reda Britanskog Carstva", 2007. godine priznao je u jednom intervjuu da je ovaj događaj, nakon rođenja djeteta, postao jedan od najvažnijih u njegovom životu.

Iduća sezona nije bila manje uspješna za iskusnog igrača. Pobijedio je u konkurenciji za Grand Prix i primio svoj treći naslov prvaka. U rangu snookera zauzeo je 4. mjesto, a godinu dana kasnije postao je njegov vođa.

Optužba za primanje mita

U travnju 2010., škotski igrač i njegov menadžer prisustvovali su poslovnom sastanku. Jedan utjecajni biznismen predložio je Higginsu i Mooneyju da na ugovornoj osnovi održe seriju snooker natjecanja.

Tada je trostruki nositelj svjetske titule odlučio pristati na primamljivu ponudu i održati ugovornu igru. Kao rezultat toga, Ivan se morao primiti u nekoliko okvira. Ukupni iznos mita iznosio je oko 400 000 dolara.

Nakon interne istrage, Higginsu je zabranjeno sudjelovanje na snooker natjecanjima. Ipak, iskusni Škot odlučio je opovrgnuti navode rekavši da u cijeloj svojoj profesionalnoj karijeri nikada nije namjerno promašio.

Prema odluci neovisnog suda, igraču su izrečene novčane kazne i zabrane šest mjeseci, a njegov menadžer suspendovan je na doživotni život.

Vratite se igri

Po povratku nakon suspenzije, John je osvojio nekoliko turnira. Dvije od njih su najprestižnije: prvenstvo Velike Britanije i svjetsko prvenstvo. Škot je nastavio demonstrirati visoku razinu snookera. John Higgins, čija je biografija izravan dokaz njegovog talenta, "uspio" je pobijediti i na ETPC-5. ETPC-6 nije bio toliko uspješan za njega. Stigao je do finala, ali izgubio je od budućeg prvaka Michaela Holta.

John je držao britansko prvenstvo na visokoj razini i u finalu se sastao s Markom Williamsom. Tijekom susreta igrač je ustupio rezultatom 2: 7 i 5: 9. Međutim, u teškom meču Higgins je uspio pobijediti. Taj je naslov bio treći u karijeri.

Image

Na februarskom Welsh Open turniru stigao je do finala i primio još jedan trofej, pobijedivši Stephena Maguirea ukupnim rezultatom 9: 6. Sljedećeg mjeseca Škoti su također prevladali u konkurenciji Hainan Classic.

Život izvan snookera

Čak četverostruki svjetski prvak John Higgins ima pravo na privatnost. 2000. godine stupio je u službeni brak sa svojom voljenom djevojkom Denise. Tijekom godina imali su troje djece: djevojčicu Claudiju, dječake Olivera i Piercea. Osim toga, uvijek pokušava prisustvovati nogometnim utakmicama svoje omiljene ekipe Celticsa.

Image

2006. godine, nakon što je izgubio finale Kupa Malte, John je pao iz aviona zbog jake alkoholske opijenosti. Ipak, u pripremi za sljedeći turnir i svjetsku slavu u Crucibleu, igrač je uspio odustati od upotrebe alkohola.

Higgins je 2011. doživio veliku tragediju. Otac je preminuo od raka. Skoro je uvijek pratio sina na svim svjetskim turnirima.