Sadržaj:

Ljubitelji šaha vjerojatno znaju tko je Teymur Rajabov. Dok je još bio petnaestogodišnjak, pobijedio je samog Kasparova. Sada se Teimuru 31, od rođenog djeteta, pretvorio u cijenjenog velemajstora kojeg odlikuje smislena i živopisna igra. O životu i karijeri jednog od najjačih šahista na svijetu reći ćemo u članku.

biografija

Teymur Radjabov rođen je 12. ožujka 1987. u Bakuu. Njegov otac Boris Efimovich Sheinin naftni je inženjer po struci, autor nekoliko izuma i kandidat tehničkih znanosti. Mama je učiteljica engleskog jezika, Teymur nosi svoje prezime.

Dječak je od ranog djetinjstva gledao oca kako igra šah. Boris Sheinin bio je dovoljno jak igrač, često je odlazio u Palace of Pioneers kako bi se natjecao s vrijednim protivnicima i vodio sina sa sobom. Tako se Teymur Radjabov počeo zanimati za šah. Borisu Efimoviču bilo je nevjerojatno drago što je njegov sin dijelio strast, počeo naporno raditi s njim i prenijeti svoje iskustvo. Teymur je vrlo lako upijao informacije i izvrsno se provodio igrajući složene igre. Tada je Sheinin shvatio da podiže šampiona.

Prva igra malog šahista dogodila se kada je imao samo četiri godine. Gledatelji prisutni na natjecanju bili su zadivljeni neobičnim razmišljanjem dječaka koji se uspio natjecati čak i s iskusnim igračima.

Prvo natjecanje

Sljedećih je godina Teymur Radjabov već sudjelovao na prvenstvima mlađe dobne skupine, ostvario pobjede na svjetskim i europskim prvenstvima. Tako visoki rezultati nisu mogli ostati bez pozornosti tiska. Počeli su razgovarati o dječaku kao novom velemajstoru i pred njim je proricana velika budućnost.

I pobjede nisu čekale: Teymur je ubrzo zauzeo prvo mjesto u Kasparovu kupu, pobijedivši više odraslih i iskusnijih momaka. Nakon toga shvatio je da zaista ima veliki potencijal, te je odlučio sudjelovati na Europskom prvenstvu. Dvanaestogodišnji Teymur Rajabov bio je najmlađi igrač prvenstva, ali to ga nije spriječilo da postane prvak u dobnoj skupini do 18 godina.

2001. godine, kada je mladom šahistu bilo četrnaest godina, postigao je nevjerojatan uspjeh - postao je velemajstor. Samo je nekoliko igrača na svijetu postiglo takav rang u tako mladoj dobi.

Razvoj karijere

Otac Teymur Rajabov, koji je do tada također bio trener, inzistirao je da njegova sina obuči kvalificiraniji specijalist. Boris Efimovič shvatio je da novopečenom velemajstoru neće moći ništa podučiti.

Eminentni šahista Zurab Azmaiparashvili postao je novi trener mladog čovjeka. Suradnja s njim imala je koristi od Teymura: zauzeo je drugo mjesto na Naydorf Memorialu održanom u Buenos Airesu, a također je postao finalist na Grand Prixu u Moskvi. 2002. godine Radjabov je bio na 93. mjestu na ljestvici stotina najboljih FIDE šahista.

Sa petnaest godina mladić je uključen u Svjetski tim kako bi sudjelovao u "Meču stoljeća". Tada su mnogi sumnjali je li potrebno povjeriti tako važnu misiju vrlo mladom šahistu. No Teymur Rajabov nije razočarao zemlju i u svojoj utakmici protiv ruske momčadi uspio je postići pet bodova od deset mogućih, što je bio prilično dobar rezultat.

Pobjeda nakon pobjede

2003. godine azerbejdžanski velemajstor pobijedio je Ruslana Ponomareva na turniru u Wijk aan Zeeu, Garryja Kasparova u Linaresu i Viswanathana Ananda u Dortmundu. Tako je postao prvi igrač koji je u jednoj godini porazio tri svjetska prvaka. Naravno da je zabava s legendarnim Kasparovom izazvala najveće uzbuđenje. Mediji su bili prepuni naslova o tome kako je petnaestogodišnji debitant pobijedio šahovsku genijalnost.

Teymur je 2004. godine otišao na Svjetsko prvenstvo u Libiji. U početku mu je igra bila laka, ali u polufinalu je izgubio od Engleza Michaela Adamsa. To nije slomilo Radjabova, sljedeće je godine osvojio turnir u Španjolskoj, a također je postao drugi na europskom prvenstvu u Poljskoj.

2006. godine šahist je osvojio super srebro na super turniru u Linaresu, a 2008. godine osvojio je Svjetski kup u brzom šahu, pobijedivši Rusa Aleksandra Grischua u finalu.

Teymur Rajabov je 2009. godine vodio azerbejdžansku reprezentaciju u utakmici protiv svjetskog tima, koja je održana u Bakuu u sklopu predsjedničkog kupa Heydar Aliyev.

Neuspjesi i novi uspjesi

2011. godine, nakon uspješnih nastupa u seriji Grand Prix, šahist je ušao u utakmice natjecatelja, ali odustao je od borbe nakon tie-breaka s V. Kramnikom. Turnir kandidata u Londonu 2013. godine također je bio neuspješan za Rajabova, a u njegovoj karijeri došlo je do laganog pada koji je trajao nekoliko godina.

Međutim, Teymur je ubrzo počeo vraćati izgubljene pozicije i 2017. se ponovno pridružio borbi za svjetsku krunu. Osvojio je Grand Prix FIDE u Ženevi, za što je kao nagradu dobio dvadeset tisuća eura.