poznata ličnost

Milana Dadasheva: hrvanje slobodnim stilom kao stil života

Sadržaj:

Članak govori o zanimljivoj osobi iz svijeta sporta. Sport koji je Dadašev iz Milana odabrao je hrvanje slobodnim stilom. Državljanstvo je Dagestan, ali djevojka živi na teritoriju Ruske Federacije. Prvakinja je Rusije u hrvanju slobodnim stilom 2016. godine. Unatoč tako mladoj dobi, djevojka je međunarodne klase MC. Osjeća se najudobnije u kategoriji do 48 kg.

Dadasheva Milan (hrvanje slobodnim stilom): biografija

Dadasheva Milan Kamilkhanovna rođena je 20. veljače 1995. u Republici Dagestani, u gradu Izberbash. Postoje i drugi podaci o mjestu rođenja, ali nisu potvrđeni. Kasnije se obitelj preselila u Mahačkalu, gdje je djevojčica započela sportsku karijeru.

Milan je od djetinjstva obožavao borilačke vještine, pa je sportsku karijeru započeo u školi s nastavima u sekciji za džudo. Kad je Dadasheva imala 15 godina, odnosno 2010. godine, dobila je pozivnicu za gradsko prvenstvo u hrvanju. Nakon pobjede na turniru, djevojka je shvatila da joj je borba bliža i odlučila se promijeniti u hrvačke hulahopke. Tako je u ovom sportu upaljena nova zvijezda - Milan Dadashev. Hrvanje slobodnim stilom postalo je za nju arena u kojoj je imala više puta da se uspne na postolje.

Izbor u korist borbe

Djevojčica je trenirala pod vodstvom legendarnog ruskog trenera Kasuma Nasrudinova u dječjoj i omladinskoj sportskoj školi Makhachkala. Nakon što je prešao na sport za odrasle, Milan je počeo trenirati sa Svetlanom Grachevom. Ovaj trener pomogao je otkriti talent mladog sportaša.

Milana Dadasheva (hrvanje slobodnim stilom nije jedino što djevojka radi u životu) u dobi od 21 godine uspjela je steći dva visoka obrazovanja: na području nacionalne ekonomije i tjelesnog odgoja.

Karijera Milana Dadasheva

Profesionalna karijera mladog sportaša započela je 2012. godine, a prvi uspjesi nisu dugo dolazili. Već u veljači Milan je postao drugi na prestižnom turniru Klippan Lady Open. Travanj te godine postao je nevjerojatno uspješan. Prvo je Dadasheva osvojila broncu na turniru u Orenburgu, a nakon toga osvojila je juniorsko prvenstvo Rusije. I kao rezultat - izazov mladom timu zemlje.

Krajem svibnja Milan je uzeo zlatnu medalju na juniorskom prvenstvu koje je održano u turskom gradu Ankari. Početkom ljeta sportaš je postao treći na Europskom prvenstvu za mlade u Zagrebu. Na sljedeći uspjeh morali smo čekati do 2013. godine, kada je u svibnju Milan Dadashev (hrvanje slobodnim stilom u kategoriji do 48 kg) postao prvi na godišnjem turniru za mlade pod nazivom Sirakov i Iliev, koji se održao u bugarskom gradu Varna.

A mjesec dana ranije postala je prvakinja Rusije na turniru u Permu. U svibnju 2013. Dadaševa je čekao još jedan uspjeh - bronca na natjecanju u njemačkom gradu Dormagenu (u utješnom finalu Milana pobijedila je kolegicu iz ruske reprezentacije - Ekaterinu Polishchuk).

No, u srpnju 2013., Milan nije uspio na Europskom prvenstvu za mlade, koje je održano u Skoplju, Makedonija. Sportašica je zauzela sedmo mjesto, zaustavivši borbu već u drugom kolu, nakon što je izgubila od Nijemca Catherine Henke. Godina 2013. završila je za sportaša strašnom ozljedom - puknućem križnih ligamenata, što je sugeriralo prilično dugu liniju oporavka. Proces rehabilitacije trajao je oko dva i pol mjeseca, nakon čega je sportaš sudjelovao na turniru u Minsku, ali nije preuzeo nagrade. Milan je sljedeću nagradu dobio na juniorskom svjetskom prvenstvu, tamo je zauzeo treće mjesto, izgubivši samo od japanskog sportaša Yu.

Uspjeh i nagrade

2015 se može sigurno dodati u ime talentiranog sportaša. Početkom ljeta, na juniorskom kontinentalnom prvenstvu u Istanbulu, Milan je postao pobjednik u svojoj težinskoj kategoriji. U kolovozu, na Svjetskom juniorskom prvenstvu, koje se održalo u brazilskom gradu Salvadoru, Dadasheva je ponovno osvojila broncu.

2016. godina za mladog sportaša započela je s konačnim trećim mjestom na prvenstvu za odrasle u Parizu. U rano proljeće, na Europskom prvenstvu među sportašima do 23 godine, Milan je zauzeo treće mjesto, gdje je u dramatičnoj borbi za broncu dobila prednost nad europskom prvakinjom među juniorkama Violettom Chirik.

Početkom ljeta na prvenstvu za odrasle u Rusiji Milan Dadashev, kojemu je hrvanje slobodnim stilom postalo prioritet u životu, jednostavno nije ostavio nikakve šanse suparnicima. Sva četiri poznata protivnika bila su na lopaticama - to se nije moglo nazvati senzacijom, ali mnogi su treneri i stručnjaci bili iznenađeni onim što su vidjeli.

Tada je postalo jasno da je Milan glavni kandidat za putovanje na Olimpijske igre u Brazilu koji će predstavljati rusku momčad hrvača u težinskoj kategoriji do 48 kg. Dadasheva je službeno uključena u prijavu ruske olimpijske reprezentacije u srpnju 2016. godine. Prema riječima same sportašice, to je bio njezin djetinjski san i vrlo joj je drago što je postigla svoj cilj.

Rezultati Olimpijskih igara 2016. godine: Milan Dadashev (hrvanje u slobodnom stilu)

Rio de Janeiro, prestižni olimpijski turnir - činilo se da je ispunjeno sve ono čemu se sportašica težila u životu. Ostalo je samo osvojiti medalju za rusku momčad, ali, nažalost, to se nije moglo učiniti. Naravno, sve je počelo prekrasno - u kvalifikacijama Dadasheva je pobijedila korejsku sportašicu Kim Joon. No već u 1/8 finala poražena je od Jelice Yankove koja je predstavljala bugarsku momčad.