poznata ličnost

Austrijski vozač trkačkih automobila Gerhard Berger: biografija i sportska karijera

Sadržaj:

Gerhard Berger poznati je austrijski vozač trkaćih automobila koji igra za različite timove u Formuli 1. Više puta je bio pobjednik i pobjednik u fazama natjecanja.

Gerhard Berger. Talentirani debitant

Rođen je u kolovozu 1959. godine u austrijskom gradu Wergl. Profesionalnu karijeru započeo je utrkama automobila koje su održane pod okriljem Alfa Romea, gdje je pokazao vrlo dobre rezultate.

Ubrzo se Gerhard Berger preselio u prestižniju Formulu 3, gdje se uspješno borio s poznatim Talijanom Ivanom Capellijem u borbi za naslov prvaka kontinenta. Berger je 1984. godine pozvan u njemački tim Formule 1 - ATS. U svojoj debitantskoj utrci na rodnoj austrijskoj stazi Gerhard je pokazao tek dvanaesti rezultat.

Uspješniji je bio nastup na Grand Prixu Italije, održan u čuvenom krugu u Monci. Gerhard Berger u konkurenciji eminentnih i iskusnijih pilota uspio je završiti šesti. Nažalost, zbog svog ne uključivanja u službenu prijavu za prvenstvo, austrijski trkač nije dobio bodove za ovo postignuće.

Sudar automobila i prvi uspjesi

1985. započinje mladi Gerhard Berger, čija se fotografija može vidjeti u članku, vrlo neuspješna. Upao je u prometnu nesreću, uslijed koje je slomio vratne kralježnice. Unatoč tome, brzo se oporavio i vratio se u Formulu 1, gdje je počeo igrati za novu momčad - Arrowsa.

Nakon četiri neuspješne faze u kojima Austrijanac nije mogao doći do cilja, počeo je pokazivati ​​relativno dobre rezultate. I na posljednja dva Grand Prixa (u Južnoj Africi i Australiji) uspio je ući u zonu bodova.

Gerhard Berger je 1986. godine bio vozač trkačkih automobila koji je predstavljao talijansku ekipu Benetton. Nakon što je završio u zoni spektakla na Grand Prixu Brazila i Španjolske, Austrijanac je na pozornici u San Marinu prvi put osvojio treće mjesto i popeo se na postolje.

Ali najbolji su rezultati bili pred nama. Na Grand Prixu Meksika Berger se samouvjereno ophodio s slavnim Alainom Prostom i Ayrtonom Sennom i prvi put pobijedio na fazi Formule 1. Zahvaljujući tim rezultatima, dobio je pozivnicu za razgovor za jednu od najpoznatijih kompanija - Ferrari.

Nove pobjede i postignuća

U tri sezone provedene u Ferrariju, Gerhard Berger četiri je puta osvojio Grand Prix i sedam puta ušao u top tri. U sezoni 1988. postigao je 41 poen i zauzeo rekordno treće mjesto u ukupnom poretku.

Međutim, na sljedećem prvenstvu često je imao problema s strojem. Na pozornici u San Marinu, zbog nesreće, njegov se automobil zapalio, a spasioci su na vrijeme spasioci spasili pilota od ozbiljnih posljedica.

Nakon niza neuspjeha, Gerhard Berger potpisao je ugovor s britanskim McLarenom 1990. godine u britanskom Stabilu, u kojem je pario s legendarnim Ayrtonom Sennom. Ostajući pomalo u sjeni Brazila, austrijski trkač pokazao je konstantno visoke rezultate, redovito je postizao bodove i nepromjenjivo ušao u prvih pet pilota Formule 1.

Berger se 1993. vratio u stabilni "Ferrari". Godinu i pol Gerhard nije mogao pobijediti, završivši ovu seriju tek na Grand Prixu Njemačke 1994. godine. Uvredljivo je promašio još jednu pobjedu na jednom od preokreta pozornice u Australiji, gdje je Nigel Mansell uspješno iskoristio grešku Austrije. Na kraju sezone Berger je ponovio svoj rekord, zauzevši treće mjesto u ukupnom poretku.

Povratak u Benetton i odlazak u penziju

Dalje. Nakon još jedne sezone u Ferrariju, Gerhard Berger odlučio se vratiti u Benetton u potrazi za novim pobjedama. Međutim, ovdje je nastavio s povremenim neuspjehom. Na pozornici u Njemačkoj, samo nekoliko krugova prije cilja, njegov automobil se zapalio i izgorio motor.

1997. godine, u svojoj posljednjoj sezoni Formule 1, austrijski vozač trkaćih automobila propustio je tri utrke zbog teškog sinusitisa, a zatim se vratio i ostvario sjajnu pobjedu na Grand Prixu Njemačke. Bio je to posljednji trijumf ne samo Bergera Gerharda, već i Benettona.

Osjetivši ozbiljnu konkurenciju mladih pilota, vozač je odlučio završiti svoju sportsku karijeru na kraju sezone. Tako je i učinio.