poznata ličnost

Alena Zavarzina: prekrasno lice ženskog snowboarda

Sadržaj:

Alena Zavarzina nadaleko je poznata ljubiteljima sporta nakon izvrsnog nastupa na Olimpijskim igrama u Sočiju, gdje je osvojila brončano priznanje u snowboardingu. Međutim, nisu samo sportski rezultati djevojci donijeli slavu. Ljubavna priča Amerikanke Vick Wilde i Alene Zavarzine dobro bi mogla poslužiti kao zaplet za film. Napokon, činilo se da je bivša „srednja seljanka“ nakon udaje za rusku ljepoticu stekla krila i osvojila dvije discipline odjednom na Zimskim olimpijskim igrama 2014. godine.

Početak putovanja

Alena Zavarzina rođena je u Novosibirsku 1989. godine. Djevojčin put do snowboardinga bio je dug i krivudav. Prvo su roditelji dali kćer na ritmičku gimnastiku, ali zbog problema s inventarom bili su prisiljeni pokupiti je odatle. Druga Alina Kabaeva iz Alene nije radila i počela je posjećivati ​​bazen.

Unatoč tome, zimi je volio novopečeni sport - snowboarding. Postupno je Alenin hobi postao njena glavna sportska disciplina, odrekla se plivanja i koncentrirala se na svoje najdraže provod. Zavarzin je počeo spektakularnom disciplinom Big Air, svojevrsnom akrobacijom na ploči. Godinu dana kasnije, trener joj je savjetovao da se prebaci na brzi snowboard, a djevojčica je počela nastupati u paralelnom slalomu i snowboardingu.

U dobi od sedamnaest godina Alena Zavarzina započela je svoje nastupe na velikim natjecanjima. Prvi međunarodni turnir za nju bila je faza Svjetskog kupa u Nizozemskoj. Mlada sportašica ovdje nije postigla posebne lovorike, ali nije izgubila srce i nastavila je raditi na sebi.

Postupno, Alenovi se poslovi poboljšali, bila je jedna od tri vodeće u juniorskom svjetskom prvenstvu i Europskom kupu. Zavarzina je 2009. uzela srebro juniorskog Svjetskog kupa, a ujedno je postala i druga na Europskom kupu.

Odrasli pobjeđuju

Prije zimskih olimpijskih igara u Vancouveru 2010. godine, Novosibirska, rođena u Novosibirsku, samouvjereno je povećala svoje sportsko vodstvo pobjedom na Svjetskom kupu u Sjedinjenim Državama, Kanadi i Europi. Alena Zavarzina smatrala se nadom u ruski snowboard i mnogi su računali na djevojčinu medalju.

Međutim, u Vancouveru je sve krenulo po zlu. Počelo je s činjenicom da je sportaš gotovo kasnio na početak kvalifikacija i potpuno izgubio koncentraciju iz iskustava. Alena je do cilja stigla tek sedamnaesta i nije izabrana u 1/8 finala.

Mlada snowboarderica nije bila slomljena zbog prvih neuspjeha, zaboravila je na neuspjeh u Vancouveru i počela se pripremati za sljedeći olimpijski ciklus. Godinu dana kasnije, senzacionalno za mnoge stručnjake, pobijedila je na Svjetskom prvenstvu osvojivši natjecanja u paralelnom veleslalomu.

Od Sočija do Pyeongchang-a

Pripreme za Olimpijske igre 2014. završene su u završnom razdoblju. Prije nego što je započela sezona, Alena je otkrila herniju kralježnice zbog koje je morala izdržati dug tijek liječenja. Djevojčica je jedva uspjela doći u formu za zimu, kada je na treningu apsurdno slomila ruku 2 mjeseca prije početka najvećih startova četverogodišnjeg razdoblja.

Nekim čudom Alena Zavarzina uspijeva se podvrgnuti operaciji i povratiti formu, čvrsto namjeravajući nastupiti na Kućnim igrama. Ta se odluka pokazala ispravnom, tijekom natjecanja se probijala kroz daljinu i osvojila brončanu medalju u disciplini paralelnog veleslaloma.

Nakon Sočija, djevojka nije usporila, osvojivši nekoliko nagrada na Svjetskom prvenstvu u sljedećem olimpijskom ciklusu. Najuspješnija sezona za nju je bila 2016./2017., Gdje je prvi put u karijeri osvojila ukupni poredak Svjetskog kupa u paralelnom veleslalomu.

Na veliku žalost svih svojih brojnih obožavatelja, Alena Zavarzina nije se uspjela pokazati na Olimpijskim igrama u Pyeongchangu 2018. godine. Budući da je jedan od favorita Igara, zaustavila se korak od postolja, zauzela četvrto mjesto uvredljivo.